Sobota, Meniny má Adrián, zajtra Gabriel
Neznámy užívateľ  | Prihlásenie | Registrácia
xxx
Logo
Typ podujatia:   Mesto:   Dátum od:   Dátum do:   Èas od:    
         
16. ročník kampane Belasý motýľ | vaša pomoc – naše krídla
16. ročník kampane Belasý motýľ | vaša pomoc – naše krídla
TV - Iné podujatia

16. ročník kampane Belasý motýľ | vaša pomoc – naše krídla
Cieľom kampane BELASÝ MOTÝĽ je informovať verejnosť o dôsledkoch ochorenia svalová dystrofia, ale aj iných nervovosvalových ochorení a získavať finančné prostriedky na doplatky za kompenzačné pomôcky pre ľudí, ktorí s týmto ochorením žijú. Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Ochorenie je nevyliečiteľné a má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť. Postihuje deti aj dospelých.

Kompenzačné pomôcky sú pre ľudí so svalovou dystrofiou mimoriadne dôležité. Ochorenie ich upútava na vozík, pri presunoch potrebujú zdviháky a debarierizáciu bytov, na prepravu špeciálne upravené autá, na ležanie polohovacie postele. Najťažšie štádiá ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie v domácom prostredí.

Financie získané z verejnej zbierky rozdeľujeme členom, ktorí potrebujú doplatky za kompenzačné pomôcky, ktoré štát nehradí v plnej výške, prípadne vôbec. O tom ako boli využité vyzbierané financie informujeme na http://www.belasymotyl.sk/index.php/vynos-sme-pouzili/zoznam-ludi-a-pomocok.html. Na tejto stránke budeme pravidelne uverejňovať všetky aktuality kampane BELASÝ MOTÝĽ.

Tohtoročnú kampaň opäť podporia známe osobnosti vyzdobené belasými motýlikmi z dielne Katky Blaško Švecovej. Prostredníctvom sociálnych sietí budú vyzývať na podporu kampane svojich priaznivcov.

Viac o živote ľudí so svalovou dystrofiou a ich túžbe po nezávislom spôsobe života sa verejnosť dozvie po zhliadnutí dokumentárneho filmu Asistujem, teda som, ktorý v čase kampane uvedie RTVS.

Sprievodné pujatia kampane BELASÝ MOTÝĽ:

14. máj - Turnaj belasého motýľa v hre boccia, Bratislava (už sa konalo)

28. máj - „RETRO Birthday Run“, súčasťou akcie bude charitatívna dražba

  7. jún - Koncert belasého motýľa, Bratislava

10. jún - Koncert belasého motýľa, Piešťany

10. jún - Deň ľudí so svalovou dystrofiou, cca 60 miest Slovenska

10. jún - Avion shopping park, Hlavný stan svalových dystrofikov

10. jún - Premiéra filmu „Asistujem, teda som“ v televízii RTVS 2 - 14.45 hod.

10.-11. jún - Štefánik trail, štafeta Belasý motýľ

11. jún - „Silné motory pre slabé svaly.“ Jazda motorkárov centrom Bratislavy

Deň ľudí so svalovou dystrofiou, cca 60 miest a dedín Slovenska

10. jún 2016, 16. ročník

„V tento deň vychádzame do ulíc my, ľudia so svalovou dystrofiou, aby sme sami informovali verejnosť o našom ochorení a živote s touto chorobou.“

Je to deň celoslovenskej osvety o ochorení svalová dystrofia, ktorá je spojená s verejnou zbierkou na kompenzačné pomôcky. 

Na základnú existenciu aj aktívne začlenenie do života potrebuje dystrofik špeciálne kompenzačné či zdravotnícke pomôcky. Tie však štát prepláca len čiastočne alebo vôbec. Výťažok z verejnej zbierky sa preto používa predovšetkým na doplatenie za pomôcky ako najmä: zdviháky, elektrické vozíky, špeciálne mechanické vozíky, elektrické postele, špeciálne sedačky, odsávačky hlienov, centrály elektrickej energie a iné špecifické pomôcky.  Vďaka  podpore verejnosti môžu ľudia so svalovou dystrofiou žiť naplno svoj každodenný život.

V doterajšej histórii, k 16. 5. 2016 sme sumou 259.204,10 € pomohli už 474 krát.

Zbierka je povolená podľa rozhodnutia Ministerstva vnútra SR o povolení konania verejnej zbierky č. SVS – OVS3 – 2015/032502

Deň ľudí so svalovou dystrofiou prebehne v približne 60-tich slovenských mestách a dedinách:

Belasý motýľ sa 10. júna 2016 rozletí minimálne v týchto mestách:

Babindol, Banská Štiavnica, Bardejov, Bátka, Bratislava, Bytča, Červený Kameň, Dolné Vestenice, Dolný Kubín, Dubnica, Dvorníky, Habovka, Hertník, Hlohovec, Humenné, Ipeľské Úľany, Jedľové Kostoľany, Kežmarok, Komárno, Košice, Kráľovský Chlmec, Kurima, Levice,  Levoča, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Nováky, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Osikov, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Pusté Sady, Richnava, Rimavská Sobota, Skalica, Spišské Vlachy, Spišská Nová Ves, Stará Turá, Svidník, Šamorín, Šulekovo, Trebišov, Trenčín, Trnava, Trstená, Tvrdošín, Vráble, Vranov nad Topľou, Závod, Zlaté Klasy, Zlaté Moravce, Zuberec, Žilina atď.

Organizujú ho sami členovia OMD v SR, ľudia so svalovou dystrofiou za pomoci dobrovoľníkov. V uliciach svojich bydlísk budú rozdávať belasé motýliky. Motýľ je svojou krehkosťou aj túžbou po slobodnom a voľnom pohybe symbolom ľudí so svalovou dystrofiou. Nepredáva sa však, ale daruje. Verejnosti sa budú rozdávať aj informačné letáčiky o dôsledkoch svalovej dystrofie a o spôsoboch, ako je možné podporiť verejnú zbierku. Príspevky sa zbierajú do prenosných pokladničiek označených logom organizácie.

Každý dobrovoľník bude mať kartičku dobrovoľníka so svojim číslom, s číslom povolenia zbierky a kontaktom na organizátora.

 

Koncert belasého motýľa, Bratislava

7. jún 2016, 12. ročník, Hlavné námestie, Bratislava, 16.30 – 22.00 hod.         

Dobrá hudba, atmosféra porozumenia, pulzujúca energia, to je náš koncert! Všetci účinkujúci vystúpia bez nároku na honorár a vyjadria tak podporu ľuďom so svalovou dystrofiou a myšlienke nezávislého života. Tohtoročný koncert sa opäť uskutoční na bratislavskom Hlavnom námestí. Na pódiu opäť predstavíme ľudí so svalovou dystrofiou, ktorí statočne zvládajú jej ťažké dôsledky, a to aj vďaka pomôckam, na ktoré sa im prispelo z verejnej zbierky Belasý motýľ. Koncert moderuje Roman Bomboš.

Program tohtoročného koncertu:

17:00 – MIRO JAROŠ - DETI

17:40 – SĽUK

18:00 – GYMNIK

18:40 – SIMA MARTAUSOVÁ

19:25 – THE CELLMATES

20:15 – HELENINE OČI

21:15 – POLEMIC

Vstup je voľný!

 

Hlavný stan organizátorov kampane, Bratislava

10. jún 2016, Námestie SNP, 15:00 – 19:30

Chcete si vyskúšať paralympijskú loptovú hru boccia, zahrať si šach, posedieť na vozíku, či „levitovať“ vo zdviháku? Hlavný stan organizátorov celej kampane Belasý motýľ 2016 bude na Námestí SNP.
Popri predstaviteľoch OMD v SR, ľuďoch so svalovou dystrofiou tu stretnete aj rôzne známe osobnosti, či čestnú predsedníčku OMD v SR Anku Šiškovú. Súčasťou podujatia budú aj hudobné vystúpenia rôznych umelcov: Ado Juráček, Vajnoranka, Mažoretky „Liviana“ a ďalší.

Koncert belasého motýľa, Piešťany
10. jún 2016, 2. ročník,

Koncert belasého motýľa sa druhý krát uskutoční aj v Piešťanoch a to v známom klube ŽiWell. Bez nároku na honorár na ňom o 20. hod vystúpi bratislavská skupina LONGITAL. Celý výťažok zo vstupného, ktoré je 6€ pôjde na účet kampane Belasý motýľ.
Silné motory podporia slabé svaly

11. jún 2016, 5. ročník

Fascinujúce motorky, sila ich motorov a im duchom oddaní motorkári pripravujú opäť show pre verejnosť. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR spolu s motorkárskymi klubmi a ostatnými motorkármi organizujú už po piaty krát akciu “Silné motory podporia slabé svaly“ 
Do hučania motorov hrá gitarové duo ON THE ROAD.
10:30 - zraz na parkovisku pred nákupným centrom AVION Shopping park 
10:30 - 12:00 - moderovaný zábavný program, živá hudba, prehliadka motoriek a mustangov 
12:00 – štart motorkárov za sprievodu policajnej hliadky cez Bratislavu
13:00 – návrat motoriek na parkovisko

Trasa:
Avion Shopping park, Galvaniho, Bojnická (odbočenie doľava na Vajnorskú) Vajnorská (okolo Polusu), Trnavské mýto, Krížna, Americké námestie, Mickiewiczova, Kollárovo námestie, Hodžove námestie pod viadukt smer Most SNP, Vajanského nábrežie, Karadžičova, Záhradnická, Tomášikova, Ivánska cesta, Avion Shopping Park.


Osobnosti s motýlikmi
Tohtoročnú kampaň opäť podporia známe osobnosti vyzdobené belasými motýlikmi z dielne šperkárky Katky Blaško Švecovej. Prostredníctvom sociálnych sietí budú vyzývať na podporu kampane svojich priaznivcov.
Vyzdobia sa belasým motýlikom, spravia si fotku a uverejnia ju 10. 6. 2016, kedy je Deň ľudí so svalovou dystrofiou na svojom profile, spolu s textom, ktorý vyzýva, aby aj ostatní podporili kampaň poslaním darcovskej SMS na 877 v tvare: dms motyl.
Cieľom našej kampane je zviditeľniť ľudí so svalovou dystrofiou, pretože témy, ktoré nevidíme, nemajú riešenia.
Preto BELASÉHO MOTÝĽA zviditeľňujeme a chceme aj cez známe osobnosti zapojiť do tejto témy všetkých ľudí, ktorí chcú neviditeľným témam trocha pomôcť.

Bežím pre belasého motýľa
Rozhýb krídla belasého motýľa alebo Obleč bežca!
Máte vo svojom okolí bežcov a bežkyne, ktorí sa zúčastňujú bežeckých akcií po celom Slovensku? Darujte im originálne tričko so sloganom “Bežím pre belasého motýľa.” Symbolicky v nich pobežia za ľudí, ktorým dôsledky ich zdravotného postihnutia behať nedovoľujú.
Tričko získate tak, že prispejete sumou vo výške minimálne 10€ na účely podpory aktivít Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR.
Radi Vám pomôžeme na mailovej adrese - omd@omdvsr.sk

Spolu s ďalším darcami a darkyňami, bežcami a bežkyňami sa tak zapojíte do netradičnej belasej štafety, ktorá šíri osvetu o svalovej dystrofii a jej dôsledkoch v živote ľudí s týmto ochorením.
Ak sa treba do rôznych pretekov, ktorých budete bežať pre Belasého motýľa, zapísať pod nejakým názvom, tak odporúčame: BELASÝ MOTÝĽ
Rozhýbme spoločne krídla belasého motýľa.
Štafeta Belasého motýľa sa zúčastní aj celonárodného behu Štefánik trail 2016. Naša štafeta je zložená so siedmych bežcov. Sú to ľudia, ktorí robia osobných asistentov, alebo sa inou dobrovoľníckou činnosťou podieľajú na aktivitách Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR.
Štart behu sa uskutoční práve v Deň ľudí so svalovou dystrofiou 10. júna, 23:00 hod. pod Mohylou M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Cieľ je v Bratislave pri soche M. R. Štefánika pred Slovenským národným múzeom poobede 11. júna.
Budeme veľmi radi, ak našich bežcov povzbudíte či už na trati, alebo v samotnom cieli.

Ako môžete podporiť verejnú zbierku Belasý motýľ

Zbierka je povolená na základe rozhodnutia Ministerstva vnútra SR o povolení konania verejnej zbierky č. SVS – OVS3 – 2015/032502 a je povolená do 30.11.2016.

Účet verejnej zbierky je pod číslom SK2211000000002921867476 vedený v Tatra banke.

1. On-line na webovej stránke www.belasymotyl.sk

Bankovým prevodom môžete prispieť ľubovolnou sumou.

2. Na číslo účtu verejnej zbierky: SK2211000000002921867476

Bankovým prevodom môžete prispieť ľubovoľnou sumou. 

3. Zaslaním darcovskej SMS

Do konca roka 2016 môže každý prispieť na účet verejnej zbierky aj prostredníctvom zaslania darcovskej SMS. Postup je jednoduchý: vyťukajte do mobilu SMS s textom DMS MOTYL a pošlite na číslo 877, ktoré platí pre všetkých operátorov. Cena darcovskej SMS správy je 2 €. Prispejete ňou na nákup špecifických pomôcok pre dystrofikov. Viac informácií na www.darcovskasms.sk

KONTAKT:
Mgr. Andrea Madunová, predsedníčka Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR
0948 046 671, omd@omdvsr.sk
Jozef Blažek, koordinátor 16. ročníka kampane BELASÝ MOTÝĽ
0948 529 976, blazek@omdvsr.sk

31.5.2016
Pošli túto stránku kamarátovi e-mailom! Google Pošli na vybrali.sme.sk Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites FacebookV bratislavskej ZOO pribudli ďalšie mláďatká
Po mláďatkách oryxa arabského a lamy krotkej nám v ZOO vo februári pribudli ďalšie mláďatká - kozliatka kozy kamerunskej, samček ťavy dvojhrbej a mláďatko sitatungy západnej.   Koza ...  >> celý èlánok

Svetový deň zvierat v ZOO
Pozývame všetkých malých aj veľkých milovníkov zvierat do bratislavskej ZOO v nedeľu 7. októbra osláviť Svetový deň zvierat! Pri tejto príležitosti na Vás čaká bohatý program ...  >> celý èlánok

Horúčavy a zvieratá v ZOO Bratislava
Opatrenia pre zvieratá Počas horúcich letných dní je pre zvieratá zabezpečený chládok v ich chovných zariadeniach a samozrejme dostatok vody. Niektoré druhy (medveď, leopard, jaguár, tiger, ...  >> celý èlánok

KOŠICKÁ MÍĽA PRE MAMU
Košice 9. mája 2018 – V sobotu 12. mája 2018 o 11.45 hod. sa uskutoční v Kulturparku  symbolická prechádzka, ktorou môže každý rodič či nerodič vzdať úctu a lásku mame. 15. ročník ...  >> celý èlánok

ZOO BRATISLAVA - Narodilo sa mláďatko oryxa arabského (Oryx leucoryx)
Dňa 22. decembra 2017 sa narodil samček oryxa arabského. Otec Thiory pochádza zo ZOO Thoiry vo Francúzsku. Matka Haiti pochádza zo ZOO Dvůr Králové. Je to jej tretie mláďa (prvé mláďa bol samček, druhé ...  >> celý èlánok

JEVGENIJ PLJUŠČENKO - NARODENINOVÉ TURNÉ 1982-2017
PÁN ĽADU 2o17   19.11. BRATISLAVA 21.11. PRIEVIDZA – po prvýkrát 22.11. BREZNO – po prvýkrát 23.11. POPRAD – po prvýkrát 24.11. B.BYSTRICA – po prvýkrát 25.11. ...  >> celý èlánok

Edukatívno-vzdelávací festival Jedna Európa: jedna otázka môže mať viacero odpovedí
Si súčasťou Európy? Akceptuješ občanov inej farby pleti? Tieto a iné otázky otvoria verejnú debatu počas bratislavského edukatívno-kultúrneho festivalu Jedna Európa v dňoch 6.-7. novembra. ...  >> celý èlánok

Leto ešte nekončí, ale v ASTORKE sa naplno pracuje.
Pripravujeme novú divadelnú inscenáciu v réžii SKUTRov, ktorí sa na slovenskej profesionálnej scéne predstavia vôbec po prvýkrát  na Slovensku práve v ASTORKE. V plnom prúde ...  >> celý èlánok

Život je hra!
Slovenský spevák Samuel Tomeček spolu s rapermi Majkom Spiritom a Suverenom, vstupujú do roku 2017 spoločnou skladbou Život je hra, ktorá je súčasťou nového albumu Hra jedného z raperov. Hlavným motom nového ...  >> celý èlánok

MIKULÁŠSKA JAZDA S ALBATROSOM
ALBATROS klub, o.z. pri RD Bratislava hlavné, ZSSK Slovensko, ŽSR a ZSSK Cargo organizujú v sobotu  10. decembra 2016 MIKULÁŠSKU JAZDU S ALBATROSOM Srdečne vás pozývame na tradičnú Mikulášsku ...  >> celý èlánok

Tip na dnes

 

NÁŠ TIP

 

Partneri

 

Najnovšie články