Utorok, Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila
Neznámy užívateľ  | Prihlásenie | Registrácia
xxx
Logo
Typ podujatia:   Mesto:   Dátum od:   Dátum do:   Èas od:    
         
Divadelná Rožňava - Rozsnyói Színházi Élet
Múzeá a výstavy, V Galérii Baníckeho múzea sprístupnia výstavu DIVADELNÁ ROŽŇAVA – ROZSNYÓI SZÍNHÁZI ÉLET

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva na novú výstavu pod názvom DIVADELNÁ ROŽŇAVA – ROZSNYÓI SZÍNHÁZI ÉLET. Výstava, ktorá bude fyzicky inštalovaná v Galérii Baníckeho múzea, bude virtuálne sprístupnená vo štvrtok 5. novembra 2020 o 15:30 na webe múzea – www.banmuz.sk, v sekcii videogaléria. Pre zobrazenie videogalérie kliknite SEM.

Divadelné umenie sa oddávna tešilo v baníckom meste Rožňava vždy veľkej úcte. Vedenie mesta už v 18. storočí rozhodlo o vybudovaní stáleho profesionálneho divadla. Dodnes zachované plány tejto stavby sa nakoniec nerealizovali, ale mali obrovský vplyv na ďalší vývoj miestneho divadelníctva.

„Rok 2020 bol vyhlásený Rokom slovenského divadla. V rámci neho sa Banícke múzeum v spolupráci s divadelníkmi na výstave rozhodlo prezentovať verejnosti súčasné rožňavské profesionálne divadelné prostredie a osobnosti pôsobiace v divadelnom svete, ktoré pochádzajú z Rožňavy,“ uviedla Gabriella Badin, kurátorka výstavy.

„Toto bádanie súčasného divadla v Rožňave prebiehalo metódou oral history medzi žijúcimi hercami, režisérmi, dramaturgmi, dramatikmi a scénografmi ako aj inými pamätníkmi pochádzajúcimi z Rožňavy pôsobiacimi v oblasti profesionálneho divadla a hrajúcimi v slovenskom a maďarskom jazyku. Na samotnom bádaní participovali študenti Gymnázia P. J. Šafárika – Pavol Jozef Šafárik Gimnázium v Rožňave.“ dodala Gabriela Görgeyová, druhá kurátorka výstavy.

Na výstave záujemcovia uvidia obdivuhodné scény, bábky, kostýmy, scénografické prvky a návrhy od spolupracujúcich divadiel, ako Mestské divadlo Actores Rožňava, Divadlo rozprávok - Meseszínház, Divadlo Theátrum, či ďalšie župné divadlá - Bábkové divadlo v Košiciach a Divadlo Thália Színhá,. Výstava je doplnená o zbierky Baníckeho múzea v Rožňave a predstaví aj výsledky múzejno-pedagogického bádania formou fotografickej prezentácie. „V čase pandémie sa snažíme prispôsobovať ponuku v našich kultúrnych organizáciách. Ak diváci v týchto dňoch nemôžu za kultúrou, prichádza kultúra za nimi. Výstavy či divadelné predstavenia si tak návštevníci môžu pozrieť z pohodlia svojich domovov, online. Aj výstava v Baníckom múzeu je preto pripravená vo virtuálnom priestore formou videogalérie,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Výstava je súčasťou voľného pokračovania múzejno-pedagogického cyklu Živé múzeum, v rámci ktorého na návštevníkov čakajú aj sprievodné programy: divadelné a bábkové workshopy; metodický deň pre pedagógov a odborných zamestnancov kultúrnych a sociálnych zariadení; živé besedy s hercami a divadelníkmi pochádzajúcich alebo pôsobiacich v Rožňave.

Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Výstava potrvá do 31. 1. 2021. Aktuálne bude jej prezentácia realizovaná vo virtuálnom priestore a jej fyzická prehliadka bude možná až po uvoľnení aktuálnych obmedzení. Viac informácií o ďalších aktivitách Baníckeho múzea v Rožňave nájdete na stránke www.banmuz.sk.Tešíme sa na vašu účasť!

05.11.-31.01.2021 - Galéria Baníckeho múzea v Rožňave
Galéria Baníckeho múzea v Rožňave
Rožňava
Námestie baníkov 25 048 01 Rožňava
058/732 30 41

www.banmuz.sk

Otváracie hodiny a vstupné: Pondelok - Piatok 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00 Vstupné: Dospelí/Žiaci, študenti, dôchodcovia, ZŤP 1,20 €/ 0,60 € Rodinná vstupenka (2+2): 2,50 €

Vstupné: 0 € - online 1,20 € - dospelí 0,60 € - deti

 

NÁŠ TIP

 

Partneri

 

Najnovšie články