Piatok, Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand
Neznámy užívateľ  | Prihlásenie | Registrácia
xxx
Logo
Typ podujatia:   Mesto:   Dátum od:   Dátum do:   Èas od:    
         
MARTA CUSCUN?: OKLAMANÁ PROSTOTA
Divadlo, MARTA CUSCUN?: OKLAMANÁ PROSTOTA v Divadle Lab

Marta Cuscun? v satirickej monodráme s bábkami o tom, že byť ženou je vlastne prepych.Druhá etapa projektu o feministických hnutiach v Taliansku. Voľná adaptácia literárneho diela Arcangely Tarabottiovej a príbehov sestier klarisiek z Udine.

Réžia: Marta Cuscun?
Pomocný režisér: Marco Rogante
Scénografia: Delta Studios Elisabetta Ferrandino
Koprodukcia: Centrale Fies, Operaestate Festival Veneto

Marta Cuscun? participuje na projekte Fies Factory

Mať dcéru v 16. storočí, s ktorou odchádzala po svadbe aj časť majetku, bol vždy problém. Keď prišla na svet pekná a zdravá dcéra, malo to pre rodinu ekonomické výhody, pretože na vydaj stačilo aj malé veno, ak sa však v rodine narodila dcéra menej príťažlivá, alebo nedajbože s fyzickým nedostatkom, hrozili vysoké výdavky a úbytok celého majetku. Nanešťastie, ,,svadobný trh” v období ekonomickej krízy prudko klesol a pretrvávajúca inflácia donútila rodiny hľadať nové náhradné riešenia, ako sa zbaviť narastajúceho počtu slobodných dcér. Odpoveďou bol nútený vstup do kláštora.

Mníšky z Kláštora sv. Kláry v Udine preukázali v tomto smere nevídanú životaschopnosť. Ich kultúrna zanietenosť, taká nevídaná pre ženy tej doby, im pomohla premeniť kláštor na miesto vzbury a slobodného myslenia. Rôzne inštitúcie sa opakovane a násilnou formou pokúšali nastoliť prísnu kontrolu nad kláštorom a jeho cnostnými obyvateľkami, klarisky sa však roky dokázali z mužskej nadvlády a cirkevných hodnostárov vysmievať a vzdorovať im. Za múrmi kláštora sv. Kláry tak vytvorili neuveriteľné spoločenstvo, ktoré stálo v silnom kontraste s väčšinovou spoločnosťou, vylučujúcou ženy zo spoločenského, ekonomického a politického života.

Inscenácia Oklamaná prostota odhaľuje, odkiaľ pramenia požiadavky žien v šestnástom storočí, je oživením túžby po zmenách, o ktoré už nestojíme, pričom to vôbec nemusí byť náhoda. Hovorí o kolektívnom osude celých generácii žien a ich možnostiach jednohlasne “kričať” po zmene.

Marta Cuscun? (1982) sa narodila v Monfalcone a k divadlu sa priblížila vďaka účasti na divadelných dielňach Fare Teatro pod vedením herečky Luisy Vermiglio. Následne pokračovala v štúdiu na Európskej divadelnej škole pre hercov Prima del Teatro. Jej inscenácia ? bello vivere liberi! získala v roku 2009 divadelnú cenu Premio Scenario Ustica. O tri roky neskôr, v 2012, získala za inscenáciu Oklamaná prostota Premio Last Seen 2012 a čestné uznanie v rámci Premio Eleonora Duse. Inscenácia Sorry, Boys, získala cenu Premio Rete Critica 2017. Marta Cuscun? sa v roku 2016 stala finalistkou najprestížnejšej talianskej ceny Premio Ubu v kategórií najlepšia herečka.

Miesto si môžete rezervovať na tomto odkaze.

30.09.2019 - 19:00 - Divadlo Lab
Divadlo Lab
BRATISLAVA
Svoradova 4,
press@divadlolab.sk, rezervacie@divadlolab.sk

divadlolab.vsmu.sk

Divadlo Lab je divadlo Divadelnej fakulty VŠMU, ktoré má za cieľ prezentovať divadelné produkcie študentov DF rôznych ročníkov. Študentské divadlo vzniklo z iniciatívy poslucháčov herectva v roku 1998 a dlhé roky pôsobilo v komornom priestore Štúdio Kaplnka, ktorého názov aj donedávna nieslo. Po presťahovaní sa Slovenského národného divadla do novej budovy v roku 2007, uvoľnené priestory Malej scény získala Vysoká škola múzických umení pre potreby výučby a prevádzky študentskej scény. Tri roky sme v tomto priestore úspešne pôsobili. V roku 2010 bola postavená nová budova Divadelnej fakulty VŠMU, súčasťou ktorej je aj divadlo - Divadlo Lab. Na chode divadla sa podieľajú študenti všetkých odborov Divadelnej fakulty a odborný technický personál školy. Lab je divadlo - blackbox s kapacitou 137 miest na sedenie. VSTUPENKY si môžete rezervovať na: rezervacie@divadlolab.sk

Vstupné: 3,- 1,-

 

NÁŠ TIP

 

Partneri

 

Najnovšie články